Technologia dezynfekcji wody

Dezynfekcja nisko zasolonej wody basenowej to najnowocześniejsza metoda dezynfekcji wody we wszystkich basenach i pływalniach. Metoda ta w całości zastępuje obecnie stosowaną chemiczną dezynfekcję wody w basenach (chlorowanie, tabletki tlenowe, itp.). Jest to ekologiczny sposób dezynfekcji wody basenowej, przyjazny zarówno użytkownikom jak i środowisku. Metoda ta może być również łączona z innymi sposobami dezynfekcji wody basenowej, np. lampy UV, ozon, chlor, itd.

Opis działania

Dezynfekcja wody solą polega na elektrolizie soli wsypanej bezpośrednio do basenu. Urządzenie EcoMatic® wykorzystuje sól rozpuszczoną w wodzie basenowej w małym stężeniu – ok. 0,4% (1 łyżeczka soli, tj. 4 g na 1 litr wody). Taka lekko zasolona woda jest pompowana pompą basenową do ogniwa (celi), gdzie zachodzi anodowa i katodowa elektroliza. W rezultacie powstaje środek dezynfekujący hypochlorid (HClO). Produkcja hypochloridu przy zastosowaniu urządzenia EcoMatic® jest zależna od ustawienia pracy urządzenia (regulacja pokrętłem lub przełącznikiem). Na dużych komercyjnych instalacjach istnieje możliwość zastosowania najnowocześniejszego pomiaru amperometrycznego. Jako produkt wytwarza się także w procesie elektrolizy wolny tlen (O2), który posiada naturalną siłę czyszczenia i niszczy (utlenia) bakterie utrzymując wodę czystą i odświeżającą. Uwalniane są również małe ilości ozonu, który sprawia, że woda staje się kryształowo czysta.

Sól nie zużywa się przy wytwarzaniu hypochloridu a jej zawartość w wodzie basenowej nie zmienia się w trakcie eksploatacji urządzenia. Sól dosypujemy w odpowiedniej ilości jedynie do dostarczanej świeżej wody tak, aby utrzymać przeznaczony poziom zasolenia.

EcoMatic® spełnia wszelkie wymagane normy dezynfekcji wody w basenach DIN 19643. W Polsce uzyskał również niezbędne aprobaty PZH.

Urządzenia EcoMatic® są już od dłuższego czasu stosowane w Australii, Ameryce, Azji oraz w ostatnim czasie w Europie zachodniej. W Polsce urządzenie EcoMatic® otrzymało wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Błękitnego Delfina targów AQUABUD 2002.